Info pro finance

SEPA, Jednotná oblast pro platby v eurech

Cílem vytvoření SEPA, resp. Jednotné oblasti pro platby v eurech je integrovaný trh služeb platebního styku, který se bude vyznačovat účinnou konkurencí a na kterém v rámci eurozóny nebudou rozdíly mezi přeshraničními a vnitrostátními platbami. Až se SEPA stane skutečností, budou moci spotřebitelé, podniky a orgány státní správy z jednoho platebního účtu umístěného kdekoli v eurozóně provádět bezhotovostní platby v celé eurozóně pomocí jednotného souboru platebních nástrojů stejně jednoduše, efektivně a bezpečně, jako je tomu v případě vnitrostátních plateb.

Sdružení českých spotřebitelů je členem národního koordinačního výboru pro zavedení SEPA. 

Dne 1. listopadu 2009 dochází k úplné harmonizaci podmínek poskytování platebních služeb nejen v rámci Evropské unie, ale i celého Evropského hospodářského prostoru. Spolu s tím nová právní úprava umožní učinit další krok na cestě k Jednotnému eurovému platebnímu prostoru (SEPA),neboť přináší i změny, které jsou nezbytné pro zavedení dalšího produktu – SEPA inkasa - tj. jednotné oblasti pro platby v eurech. 

V obou případech jde o změny velmi významné, neboť vedle značných dopadů do vnitřních bankovních systémů se výrazně posunou i práva a povinnosti bank a všech jejich klientů. Nová právní úprava má podobu Směrnice, která představuje výraznou iniciativu Evropské komise.

Cílem SEPA je unifikovat platby v EU, tak aby spotřebitelé v budoucnu nemuseli rozlišovat, zda se jedná o platbu vnitrostátní nebo přeshraniční, pro obojí mají platit stejné základní podmínky. Sjednocení platebního styku je náročným úkolem, protože platební systémy jednotlivých zemí nelze nijak jednoduše propojit, fungují na rozdílných technických a technologických standardech, pracují s odlišnými datovými formáty, používají se různé metody, liší se zvyklosti.

Více též na webu České bankovní asociace Zde.

V této sekci budeme příležitostně informovat o zásadních krocích ve vývoji.